Vicor Corporation V375B28C300BN
V375B28C300BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C300BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28C300BN.pdf
Availability of V375B28C300BN
QUANTITY
V375B28C300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C300BN
Internal Part NumberEIS-V375B28C300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C300BN
Related LinksV375B2, V375B28C300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C300BN Details Description
Related parts for V375B28C300BN
FLEX CABLE - AFG11A/AF11/AFG11A datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 160W datasheet.pdf