Vicor Corporation V375B28C300BS3
V375B28C300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28C300BS3.pdf
Availability of V375B28C300BS3
QUANTITY
V375B28C300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C300BS3
Internal Part NumberEIS-V375B28C300BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C300BS3
Related LinksV375B28, V375B28C300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C300BS3 Details Description
Related parts for V375B28C300BS3
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 1.4A DPAK datasheet.pdf
CONTACT TOUCH AND HOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED ALPHANUM 0.39" datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.9 OHM datasheet.pdf