Vicor Corporation V375B28M200B
V375B28M200B picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V375B28M200B.pdf
Availability of V375B28M200B
QUANTITY
V375B28M200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M200B
Internal Part NumberEIS-V375B28M200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M200B
Related LinksV375B2, V375B28M200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M200B Details Description
Related parts for V375B28M200B
CONN HEADER 10POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP TRIPLE R-R HS 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL PAX SERIES LITERS 16PC datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE M12 300MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf