Vicor Corporation V375B28M300BF2
V375B28M300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B28M300BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28M300BF2.pdf
Availability of V375B28M300BF2
QUANTITY
V375B28M300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28M300BF2
Internal Part NumberEIS-V375B28M300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28M300BF2
Related LinksV375B28, V375B28M300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28M300BF2 Details Description
Related parts for V375B28M300BF2
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
20P RCPT VAL-U-LOK GW datasheet.pdf
MQS BU-GEH 2X6P datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
MINIMC MOD TP-TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BACC 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf