Vicor Corporation V375B2H100BL2
V375B2H100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B2H100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2H100BL2.pdf
Availability of V375B2H100BL2
QUANTITY
V375B2H100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2H100BL2
Internal Part NumberEIS-V375B2H100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2H100BL2
Related LinksV375B2, V375B2H100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2H100BL2 Details Description
Related parts for V375B2H100BL2
SW KNOB SPST-NO ILL-YLW 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 38POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, PL 1 TUB datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 220 MOHM datasheet.pdf