Omron Automation & Safety MKS1XTN-10 AC220
MKS1XTN-10 AC220 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1XTN-10 AC220
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V
Datasheet Download
MKS1XTN-10 AC220.pdf
Availability of MKS1XTN-10 AC220
QUANTITY
MKS1XTN-10 AC220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1XTN-10 AC220
Internal Part NumberEIS-MKS1XTN-10 AC220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.5mA
Coil Voltage220VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance3.55 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1XTN-10 AC220
Related LinksMKS1XTN-, MKS1XTN-10 AC220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1XTN-10 AC220 Details Description
Related parts for MKS1XTN-10 AC220
OSC XO 24.704MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 25W TO126 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 29.3VC R6 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf