Vicor Corporation V375B36C300BF2
V375B36C300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36C300BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36C300BF2.pdf
Availability of V375B36C300BF2
QUANTITY
V375B36C300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36C300BF2
Internal Part NumberEIS-V375B36C300BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36C300BF2
Related LinksV375B36, V375B36C300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36C300BF2 Details Description
Related parts for V375B36C300BF2
CAP CER 5PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 8POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TWEEZER ASSORTED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf