Vicor Corporation V375B36H200B3
V375B36H200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200B3.pdf
Availability of V375B36H200B3
QUANTITY
V375B36H200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200B3
Internal Part NumberEIS-V375B36H200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200B3
Related LinksV375B3, V375B36H200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200B3 Details Description
Related parts for V375B36H200B3
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 8GB 240FBDIMM datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLDE SEAL 10POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL SI32171-C SGL FXS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf