Vicor Corporation V375B36H200BN
V375B36H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200BN.pdf
Availability of V375B36H200BN
QUANTITY
V375B36H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200BN
Internal Part NumberEIS-V375B36H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200BN
Related LinksV375B3, V375B36H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200BN Details Description
Related parts for V375B36H200BN
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3575 50UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf