Vicor Corporation V375B36H200BS3
V375B36H200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200BS3.pdf
Availability of V375B36H200BS3
QUANTITY
V375B36H200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200BS3
Internal Part NumberEIS-V375B36H200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200BS3
Related LinksV375B36, V375B36H200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200BS3 Details Description
Related parts for V375B36H200BS3
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 80W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.5UH SMD datasheet.pdf
STRIP MARKER 6 SPCL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 30POS SMD GOLD datasheet.pdf