Vicor Corporation V375B36M200BF2
V375B36M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BF2.pdf
Availability of V375B36M200BF2
QUANTITY
V375B36M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BF2
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BF2
Related LinksV375B36, V375B36M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BF2 Details Description
Related parts for V375B36M200BF2
FILTER SAW 1.96GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.1A 7.1 MOHM datasheet.pdf
CONN D-SUB MALE-FEMALE 9POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.02A 350 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf