Vicor Corporation V375B36M200BN2
V375B36M200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36M200BN2.pdf
Availability of V375B36M200BN2
QUANTITY
V375B36M200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M200BN2
Internal Part NumberEIS-V375B36M200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M200BN2
Related LinksV375B36, V375B36M200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M200BN2 Details Description
Related parts for V375B36M200BN2
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DSUB CON D*M SKT HV#20 STD datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M024MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf