Vicor Corporation V375B36M300BS3
V375B36M300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36M300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36M300BS3.pdf
Availability of V375B36M300BS3
QUANTITY
V375B36M300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36M300BS3
Internal Part NumberEIS-V375B36M300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36M300BS3
Related LinksV375B36, V375B36M300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36M300BS3 Details Description
Related parts for V375B36M300BS3
RES SMD 127KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PWR DIN 3POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 50POS 60DEG SHLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf