Vicor Corporation V375B36T300BG2
V375B36T300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B36T300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V375B36T300BG2.pdf
Availability of V375B36T300BG2
QUANTITY
V375B36T300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36T300BG2
Internal Part NumberEIS-V375B36T300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36T300BG2
Related LinksV375B36, V375B36T300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36T300BG2 Details Description
Related parts for V375B36T300BG2
TRANS PNP 45V 0.1A 1006 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
1122 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf