Vicor Corporation V375B3V3E100B2
V375B3V3E100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3E100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3E100B2.pdf
Availability of V375B3V3E100B2
QUANTITY
V375B3V3E100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3E100B2
Internal Part NumberEIS-V375B3V3E100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3E100B2
Related LinksV375B3V, V375B3V3E100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3E100B2 Details Description
Related parts for V375B3V3E100B2
CONN PLUG 3POS 3MM SINGLE ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.8UH 5.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf