Vicor Corporation V375B3V3E100BN3
V375B3V3E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3E100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3E100BN3.pdf
Availability of V375B3V3E100BN3
QUANTITY
V375B3V3E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3E100BN3
Internal Part NumberEIS-V375B3V3E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3E100BN3
Related LinksV375B3V, V375B3V3E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3E100BN3 Details Description
Related parts for V375B3V3E100BN3
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/IF COUNTER SO-20 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RHT-5761 HAND TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD datasheet.pdf
BIT NAILEATER 1" X 7.54 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM .5A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf