Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20120C-M3/8W
VB20120C-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB20120C-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-263AB
Datasheet Download
VB20120C-M3/8W.pdf
Availability of VB20120C-M3/8W
QUANTITY
VB20120C-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20120C-M3/8W
Internal Part NumberEIS-VB20120C-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20120C-M3/8W
Related LinksVB20120, VB20120C-M3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20120C-M3/8W Details Description
Related parts for VB20120C-M3/8W
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX QUAD 16-VQFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CA MPO-MPO 12 FIBER 65.6 FT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG WHT datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf