Vicor Corporation V375B3V3E150BS3
V375B3V3E150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3E150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3E150BS3.pdf
Availability of V375B3V3E150BS3
QUANTITY
V375B3V3E150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3E150BS3
Internal Part NumberEIS-V375B3V3E150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3E150BS3
Related LinksV375B3V, V375B3V3E150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3E150BS3 Details Description
Related parts for V375B3V3E150BS3
FAN IMP MTRZD 404X188MM 115VAC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED LIGHT BAR 8.89X19.05MM GREEN datasheet.pdf
PGS SHEET 115X180MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W datasheet.pdf