Vicor Corporation V375B3V3T100BN3
V375B3V3T100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3T100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3T100BN3.pdf
Availability of V375B3V3T100BN3
QUANTITY
V375B3V3T100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3T100BN3
Internal Part NumberEIS-V375B3V3T100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3T100BN3
Related LinksV375B3V, V375B3V3T100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3T100BN3 Details Description
Related parts for V375B3V3T100BN3
IDC CABLE - ASC30B/AE30G/APK30B datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V TO-3 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf