Vicor Corporation V375B48T300BS
V375B48T300BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B48T300BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48T300BS.pdf
Availability of V375B48T300BS
QUANTITY
V375B48T300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48T300BS
Internal Part NumberEIS-V375B48T300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48T300BS
Related LinksV375B4, V375B48T300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48T300BS Details Description
Related parts for V375B48T300BS
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 21POS datasheet.pdf
FUSE 250MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS R/A 3ROW GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf