Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174624K0000B9R
Y174624K0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y174624K0000B9R
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y174624K0000B9R.pdf
Availability of Y174624K0000B9R
QUANTITY
Y174624K0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174624K0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y174624K0000B9R
SeriesSMR3DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174624K0000B9R
Y174624K0000B9R Details Description
Related parts for Y174624K0000B9R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 56BGA datasheet.pdf
ADAPTER RJ45-15POS MALE DB GREY datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW SIDE 1CH SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf