Vicor Corporation V375B5E200BN2
V375B5E200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5E200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V375B5E200BN2.pdf
Availability of V375B5E200BN2
QUANTITY
V375B5E200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5E200BN2
Internal Part NumberEIS-V375B5E200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5E200BN2
Related LinksV375B5, V375B5E200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5E200BN2 Details Description
Related parts for V375B5E200BN2
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN TWIN PIN CRIMP 22-28AWG datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf