Vicor Corporation V375B5H150BG
V375B5H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B5H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5H150BG.pdf
Availability of V375B5H150BG
QUANTITY
V375B5H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5H150BG
Internal Part NumberEIS-V375B5H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5H150BG
Related LinksV375B5, V375B5H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5H150BG Details Description
Related parts for V375B5H150BG
RES SMD 270K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POST BINDING SPRING-LOAD BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-4PN/M 6' datasheet.pdf
IC 4.62V P-P 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 3POS YEL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf