Vicor Corporation V375B8M200BL3
V375B8M200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B8M200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V375B8M200BL3.pdf
Availability of V375B8M200BL3
QUANTITY
V375B8M200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B8M200BL3
Internal Part NumberEIS-V375B8M200BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B8M200BL3
Related LinksV375B8, V375B8M200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B8M200BL3 Details Description
Related parts for V375B8M200BL3
CAP CER 47PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF SSOP20 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 35.5MM PANEL datasheet.pdf