Vicor Corporation V375C12C150BF2
V375C12C150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V375C12C150BF2.pdf
Availability of V375C12C150BF2
QUANTITY
V375C12C150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C150BF2
Internal Part NumberEIS-V375C12C150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C150BF2
Related LinksV375C12, V375C12C150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C150BF2 Details Description
Related parts for V375C12C150BF2
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 58 POS .295 SMD datasheet.pdf
MANUAL INSTRUCTOR IF-DS120026 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX TRI-ST 16SOIC datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX MAC/PHY 64-LQFP datasheet.pdf
256MB LPDDR2 X16 400MHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8MLPD datasheet.pdf