Vicor Corporation V375C12C150BG3
V375C12C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C150BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V375C12C150BG3.pdf
Availability of V375C12C150BG3
QUANTITY
V375C12C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C150BG3
Internal Part NumberEIS-V375C12C150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C150BG3
Related LinksV375C12, V375C12C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C150BG3 Details Description
Related parts for V375C12C150BG3
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LAMP LED 12VDC 16 SERIES WHITE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 350MA SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BLADE TORX T15 5.12" datasheet.pdf
DIODE PIN 200V 250MW SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf