NorComp 974-037-010R011
974-037-010R011 picture photo
Mfg. Part Number
974-037-010R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB37 BLACK PLAST 40DEG
Datasheet Download
974-037-010R011.pdf
Availability of 974-037-010R011
QUANTITY
974-037-010R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 974-037-010R011
Internal Part NumberEIS-974-037-010R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
3D Model974-037-0x0Rxx1.pdf974-037-0(1,2)0Rxx1.stp974-037-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series974
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit40°
ShieldingUnshielded
MaterialABS
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)974-037-010R011
Related Links974-037, 974-037-010R011 Datasheet, NorComp Distributor
974-037-010R011 Details Description
Related parts for 974-037-010R011
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
OSC XO 26.562MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 52V 1012 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 28.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 20 CONTA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf