Vicor Corporation V375C12C150BS
V375C12C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V375C12C150BS.pdf
Availability of V375C12C150BS
QUANTITY
V375C12C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C150BS
Internal Part NumberEIS-V375C12C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C150BS
Related LinksV375C1, V375C12C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C150BS Details Description
Related parts for V375C12C150BS
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 20POS DUAL PANL datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 474.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
THERM NTC 15KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 250VAC QC TERM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 160-266V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DSUB DC METAL B/S 90 D CAD datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf