Vicor Corporation V375C12E75BG
V375C12E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C12E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12E75BG.pdf
Availability of V375C12E75BG
QUANTITY
V375C12E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12E75BG
Internal Part NumberEIS-V375C12E75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12E75BG
Related LinksV375C1, V375C12E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12E75BG Details Description
Related parts for V375C12E75BG
MOSFET RF N-CH 50V TO-272-4 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.05A 150 MOHM datasheet.pdf
MOLDED INSIDE CORNER UMIC-SC1 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V 10% X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V 10% X5R 1206 datasheet.pdf