Nichicon UPW2A181MHD6TN
UPW2A181MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A181MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A181MHD6TN.pdf
Availability of UPW2A181MHD6TN
QUANTITY
UPW2A181MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A181MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW2A181MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current487.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A181MHD6TN
Related LinksUPW2A18, UPW2A181MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A181MHD6TN Details Description
Related parts for UPW2A181MHD6TN
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) Automotive, Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 19POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf