Vicor Corporation V375C12E75BG3
V375C12E75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12E75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12E75BG3.pdf
Availability of V375C12E75BG3
QUANTITY
V375C12E75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12E75BG3
Internal Part NumberEIS-V375C12E75BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12E75BG3
Related LinksV375C1, V375C12E75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12E75BG3 Details Description
Related parts for V375C12E75BG3
JUMPER-H1501TR/A3049G/H1501TR 2" datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .120" datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS MOS FET 60V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SPACER FOR XG4E datasheet.pdf
IC TEMP MON TRIP POINT 8-MSOP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
GDT 300V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
820UF 450V 40X70MM 85C 10000H datasheet.pdf