Vicor Corporation V375C12M75BG
V375C12M75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C12M75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12M75BG.pdf
Availability of V375C12M75BG
QUANTITY
V375C12M75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12M75BG
Internal Part NumberEIS-V375C12M75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12M75BG
Related LinksV375C1, V375C12M75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12M75BG Details Description
Related parts for V375C12M75BG
IC LATCH AADDRESS 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf