Vicor Corporation V375C12T75BS
V375C12T75BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C12T75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12T75BS.pdf
Availability of V375C12T75BS
QUANTITY
V375C12T75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12T75BS
Internal Part NumberEIS-V375C12T75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12T75BS
Related LinksV375C1, V375C12T75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12T75BS Details Description
Related parts for V375C12T75BS
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A SMA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8MICROSMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 30VC SLP1616P6 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 100 V datasheet.pdf