Vicor Corporation V375C15C75BS2
V375C15C75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15C75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15C75BS2.pdf
Availability of V375C15C75BS2
QUANTITY
V375C15C75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15C75BS2
Internal Part NumberEIS-V375C15C75BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15C75BS2
Related LinksV375C1, V375C15C75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15C75BS2 Details Description
Related parts for V375C15C75BS2
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.25% 3W 3637 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf