Vicor Corporation V375C15E150BG
V375C15E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15E150BG.pdf
Availability of V375C15E150BG
QUANTITY
V375C15E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E150BG
Internal Part NumberEIS-V375C15E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E150BG
Related LinksV375C1, V375C15E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E150BG Details Description
Related parts for V375C15E150BG
RELAY SSR 240VAC .6A ZC 8-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 30DMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 4-USP datasheet.pdf
TTMS-6.4-9 1=1M datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf