Vicor Corporation V375C15E150BG2
V375C15E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15E150BG2.pdf
Availability of V375C15E150BG2
QUANTITY
V375C15E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E150BG2
Internal Part NumberEIS-V375C15E150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E150BG2
Related LinksV375C15, V375C15E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E150BG2 Details Description
Related parts for V375C15E150BG2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 137VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.05MM datasheet.pdf
SC 3.81/17/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf