Vicor Corporation V375C15E150BS
V375C15E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15E150BS.pdf
Availability of V375C15E150BS
QUANTITY
V375C15E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E150BS
Internal Part NumberEIS-V375C15E150BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E150BS
Related LinksV375C1, V375C15E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E150BS Details Description
Related parts for V375C15E150BS
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
DISPLAY OPTION CARD DEPENDNT LED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250A DO205AA datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
LBL CMPLNC VRFCTN 1.5X2'' RL/100 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf