Vicor Corporation V375C15E75BL2
V375C15E75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15E75BL2.pdf
Availability of V375C15E75BL2
QUANTITY
V375C15E75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E75BL2
Internal Part NumberEIS-V375C15E75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E75BL2
Related LinksV375C1, V375C15E75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E75BL2 Details Description
Related parts for V375C15E75BL2
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING 8AWG #10 TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED EDISON 120V NPF GREEN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.088MHZ CMOS SMD datasheet.pdf