Vicor Corporation V375C15H150BN
V375C15H150BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C15H150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15H150BN.pdf
Availability of V375C15H150BN
QUANTITY
V375C15H150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15H150BN
Internal Part NumberEIS-V375C15H150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15H150BN
Related LinksV375C1, V375C15H150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15H150BN Details Description
Related parts for V375C15H150BN
CONSOLE ALUM 17.12"L X 11.61"W datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
WIRELESS ETHERNET PORT ADAPTER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 2.5MB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf