Vicor Corporation V375C15M150BG2
V375C15M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15M150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15M150BG2.pdf
Availability of V375C15M150BG2
QUANTITY
V375C15M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15M150BG2
Internal Part NumberEIS-V375C15M150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15M150BG2
Related LinksV375C15, V375C15M150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15M150BG2 Details Description
Related parts for V375C15M150BG2
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
DIODE CC 150V 5A DUAL TO252 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf