Vicor Corporation V375C15T150BN
V375C15T150BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C15T150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15T150BN.pdf
Availability of V375C15T150BN
QUANTITY
V375C15T150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15T150BN
Internal Part NumberEIS-V375C15T150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15T150BN
Related LinksV375C1, V375C15T150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15T150BN Details Description
Related parts for V375C15T150BN
CONN SPADE SPRING 22-16AWG SOLIS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF DRVR/RCVR LV DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 6DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A 8VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24.7V 375W datasheet.pdf
SCREW,SHOULDER,SOC HD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 6" WIRE datasheet.pdf