Vicor Corporation V375C15T150BN3
V375C15T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15T150BN3.pdf
Availability of V375C15T150BN3
QUANTITY
V375C15T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15T150BN3
Internal Part NumberEIS-V375C15T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15T150BN3
Related LinksV375C15, V375C15T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15T150BN3 Details Description
Related parts for V375C15T150BN3
FIXED IND 330UH 400MA 1.26 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD RF ANT 8CH SENSRCORE W/CONN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C048FS-4 5C1-2 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A PWRPAIR datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf