Vicor Corporation V375C15T150BN3
V375C15T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15T150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15T150BN3.pdf
Availability of V375C15T150BN3
QUANTITY
V375C15T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15T150BN3
Internal Part NumberEIS-V375C15T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15T150BN3
Related LinksV375C15, V375C15T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15T150BN3 Details Description
Related parts for V375C15T150BN3
KAMES-LWL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 11UH 800MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf