Vicor Corporation V375C15T75BG
V375C15T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C15T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15T75BG.pdf
Availability of V375C15T75BG
QUANTITY
V375C15T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15T75BG
Internal Part NumberEIS-V375C15T75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15T75BG
Related LinksV375C1, V375C15T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15T75BG Details Description
Related parts for V375C15T75BG
IC FPGA 166 I/O 240PQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 115V datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 3/4 BK 150' datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf