Vicor Corporation V375C24E150BL3
V375C24E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24E150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24E150BL3.pdf
Availability of V375C24E150BL3
QUANTITY
V375C24E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24E150BL3
Internal Part NumberEIS-V375C24E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24E150BL3
Related LinksV375C24, V375C24E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24E150BL3 Details Description
Related parts for V375C24E150BL3
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A SOT54 datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf