Vicor Corporation V375C24E150BN3
V375C24E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24E150BN3.pdf
Availability of V375C24E150BN3
QUANTITY
V375C24E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24E150BN3
Internal Part NumberEIS-V375C24E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24E150BN3
Related LinksV375C24, V375C24E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24E150BN3 Details Description
Related parts for V375C24E150BN3
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CABINET WALL MOUNT 51.34" X 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 480MA 660 MOHM datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf