Vicor Corporation V375C24H150BN3
V375C24H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24H150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24H150BN3.pdf
Availability of V375C24H150BN3
QUANTITY
V375C24H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24H150BN3
Internal Part NumberEIS-V375C24H150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24H150BN3
Related LinksV375C24, V375C24H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24H150BN3 Details Description
Related parts for V375C24H150BN3
FIXED IND 18UH 1.23A 150 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 6.25A 9.5 MOHM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 125KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 38POS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf