Vicor Corporation V375C24M75B
V375C24M75B picture photo
Mfg. Part Number
V375C24M75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V375C24M75B.pdf
Availability of V375C24M75B
QUANTITY
V375C24M75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24M75B
Internal Part NumberEIS-V375C24M75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24M75B
Related LinksV375C, V375C24M75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24M75B Details Description
Related parts for V375C24M75B
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS TIN PCB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 36A TO-263 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf