Vicor Corporation V375C24M75B
V375C24M75B picture photo
Mfg. Part Number
V375C24M75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V375C24M75B.pdf
Availability of V375C24M75B
QUANTITY
V375C24M75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24M75B
Internal Part NumberEIS-V375C24M75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24M75B
Related LinksV375C, V375C24M75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24M75B Details Description
Related parts for V375C24M75B
OSC XO 50.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
ASSY,EMI RCPT,50 POSN,SCR LK datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C/SMBUS 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf