Vicor Corporation V375C24M75BG
V375C24M75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C24M75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V375C24M75BG.pdf
Availability of V375C24M75BG
QUANTITY
V375C24M75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24M75BG
Internal Part NumberEIS-V375C24M75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24M75BG
Related LinksV375C2, V375C24M75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24M75BG Details Description
Related parts for V375C24M75BG
GDT 5000V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.635" (16.13mm) datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf